Jiangsu Weichuang Radiator Manufacturing Co., Ltd.

Industri nyheder

Hjem / Nyheder / Industri nyheder / Containeriserede generatorsæt: Vejledning til køling, radiatorstørrelse og varmeafvisning

Containeriserede generatorsæt: Vejledning til køling, radiatorstørrelse og varmeafvisning

Et 20 fods containeriseret generatorsæt, der kører rent på en testbænk, kan stadig snuble ved høj kølevæsketemperatur ved 80 procent belastning på stedet. Indkapslingen, der beskytter motoren, udsulter også køleren: et jalousiindtag, en 90 graders kanalbøjning og en recirkulerende varmluftudledning er ofte nok til at tilføje 100 Pa modstand og barbere 10 procent af den luftstrøm, som kølepakken var dimensioneret til.
Containeriseret generatorsæt definition: et komplet generatorsæt (motor, generator, kontrolpanel, brændstoftank, udstødningssystem og kølesystem) monteret inde i en standard ISO-beholder, så hele kraftværket kan sendes, placeres og drives som én vejrbestandig, lyddæmpet enhed.

Køling er normalt det sidst specificerede system og det første, der fejler på stedet. Radiatoren skal arbejde med den plads, der er tilbage inde i ISO-konvolutten, uanset hvilken omgivelse, stedet leverer.

600-700 kW Kølevæskevarmeafvisning fra en 1 MWe indstillet ved fuld belastning
125 Pa Typisk maksimal ekstern statisk modstand for skabets luftvej
65-75 dB(A) Lydtryk 7 m fra en dæmpet beholder

Et containeriseret generatorsæt bytter luftstrøm for beskyttelse

Et containeriseret generatorsæt afgiver omkring 15 til 30 procent af den køleluftstrøm, som et åbent glidesæt nyder godt af, og den enkelte handel former enhver radiatorbeslutning, der følger.

Vejrbeskyttelse betyder lameller, mesh og kanaler. Støjdæmpning betyder bafler og splitterstier. Transportabilitet betyder et fast fodaftryk på omkring 6 m gange 2,4 m gange 2,6 m for en 20 fod enhed. Hver begrænsning sidder direkte i køleluftens vej.

Hvordan krav til kabinet ændrer køledesign sammenlignet med et åbent glidesæt.
Designfaktor Åbent glidesæt Containeriseret generatorsæt
Luftvej Åben på alle sider Raster, mesh og kanaler tilføjer 75 til 150 Pa
Lydniveau på 7 m 85 til 95 dB(A) 65 til 80 dB(A) med dæmpning
Design ambient 40 °C typisk 40 til 50 °C på tropiske og ørkenprojekter
Køleafstand 1 m eller mere på alle sider 600 til 800 mm inde i beholderen
Kapacitet pr. enhed Begrænset af udskridningen 500 til 1.250 kVA på 20 fod, op til 2.500 kVA på 40 fod
Tommelfingerregel: hver 20 procent af luftstrømmen, der tabes til kabinettet, koster 20 til 25 procent mere kernefladeareal eller den samme kapacitet ved en lavere maksimal omgivelsestemperatur.

Hvor meget varme skal en beholder afvise

Omtrent en fjerdedel af brændstofenergien i et dieselcontaineriseret generatorsæt går gennem kølevæsken, og den fjerdedel er den eneste del, radiatoren styrer.

For et 1 MWe-sæt, der kører med omkring 40 procent effektivitet, er brændstoftilførslen tæt på 2.500 kW termisk energi. Elektricitet tager omkring 1.000 kW, udstødningen bærer 700 til 750 kW, og kappevandet plus efterkølerkredsløb fører 600 til 700 kW ind i radiatoren. Resten forlader ved stråling og konvektion fra beholderhuden.

Elektricitetsudgang 40 %
Udstødningsvarme 30 %
Kølevæskekredsløb 25 %
Stråling 5 %
Typisk energibalance for et 1 MWe dieselgeneratorsæt ved nominel belastning. Kun kølevæskeandelen passerer gennem kølerkernen.

Kølevæskeflowet ved den ydelse løber normalt 900 til 1.200 liter i minuttet, og kernen skal trække 5 til 8 °C ud af den ved nominel belastning. Marginen er tynd, så en luftstrømsmangel på 10 procent viser sig som 1 til 2 °C på den øverste tank, hvilket ofte er forskellen mellem at holde 100 procent belastning ved 45 °C og derating til 85 procent.

Dimensionér kernen på kølevæskevarmeafvisning ved stedets maksimale omgivelsestemperatur, ikke på kVA-tallet trykt på typeskiltet.

Radiatorstørrelse og luftstrømsregler inde i et ISO-fodaftryk

Design luftvejen bagud fra blæseren i stedet for fremad fra lamellen, og dæk den totale eksterne statiske modstand, før du vælger kernen.

  1. Start fra varmeafvisning ved maksimal omgivelsestemperatur. Et sæt mærket 1.250 kVA ved 40 °C opfører sig tættere på 1.000 kVA ved 50 °C, og radiatoren skal dimensioneres efter det varmere tal.
  2. Respekter ventilatorkurven. De fleste pakkerier offentliggør en ekstern begrænsningsgrænse nær 125 Pa (0,5 i H2O) for kabinettet, og derudover falder luftstrømmen hurtigere, end kerneområdet kan kompensere for.
  3. Læg alle begrænsninger sammen. Indsugningslameller koster 15 til 30 Pa, sandfang og maske 25 til 50 Pa, en 90 graders bøjning 10 til 20 Pa, og et udløbslameller yderligere 15 til 30 Pa.
  4. Giv lamellen 1,2 til 1,5 gange radiatorens overfladeareal med mindst 60 procent frit areal.
  5. Separat indtag og udledning. Varmluftsrecirkulation kan tilføje 5 til 10 °C til indsugningsluften, hvilket er det samme som at flytte stedet til et varmere klima.
  6. Tilpas blæseren til systemet, ikke til kernen alene. Bladdiameter, stigningsvinkel og spidsafstand afgør, om luftstrømmen overlever kabinettet.
Feltkontrol: Hold et vingevindmåler hen over kernefladen. Mindre end 80 procent af designets overfladehastighed betyder, at kabinettet, ikke radiatoren, er flaskehalsen.

Hvad akustisk dæmpning koster din kølemargin

At stramme en beholder fra 75 dB(A) til 65 dB(A) ved 7 m koster typisk 15 til 30 procent af den tilgængelige luftstrøm, og det tab skal erstattes med kerneareal, blæsertryk eller begge dele.

Dæmpning virker ved at tvinge luft gennem bafler og splitterbaner, hvilket tilføjer modstand præcis dér, hvor blæseren er svagest. Kølepakken absorberer straffen på en af ​​tre måder: flere kernerækker, en større blæser, der drejer langsommere, eller helt at flytte radiatoren uden for beholderen.

75 dB(A) beholder

  • Louvre-frit område omkring 60 procent
  • Udladningshastighed 8 til 10 m pr. sekund
  • Standard kernefladeområde
  • Ingen derate under 45 °C omgivelsestemperatur

65 dB(A) beholder

  • Louvre frit område 45 til 55 procent
  • Udladningshastighed 5 til 6 m pr. sekund
  • Kernefladeareal 20 til 30 procent større
  • Forvent en nedsættelse på 5 til 10 procent ved 45 °C

Specialbyggede lydløse generatorradiatorer bruger bredere finneafstand, tykkere kerner og højere statiske blæsere, så den akustiske vej ikke bliver en termisk grænse. Afvejningen mellem dæmpning og luftstrøm er dækket mere detaljeret i denne guide til lydløs generator radiator design og vedligeholdelse .

Silent Generator Radiators Manufacturers Silent Generator Radiator Producenter Silent Generator Enclosure Radiatorer er integrerede køleløsninger designet til lydisolerede generatorsæt. Disse radiatorer opretholder optimale motortemperaturer, når... Se produkt →
Akustiske specifikationer og kølespecifikationer er den samme beslutning taget to gange. Fastgør først dB(A)-målet, og dimensioner derefter kernen for den luftstrøm, der overlever baflerne.

Omgivelsestemperatur og højde: Deratingtallene

ISO 8528 referencebetingelser er 25 °C, 100 kPa og 30 procent relativ luftfugtighed, og hver grad og hver 100 m over disse tal reducerer både motorydelse og kølerkapacitet.

Typiske deratingeffekter på containeriseret generatorkøling og den sædvanlige ingeniørrespons.
Tilstand Typisk derate Teknisk svar
Omgivelsestemperatur over 40 °C 0,5 til 1 procent af output pr. 1 °C 10 til 20 procent mere kernefladeareal, højere statisk blæser
Højde, turboladet Cirka 1 procent pr. 100 m Kontroller ventilatorkurven igen ved reduceret lufttæthed
Højde, naturligt aspireret Cirka 3 procent pr. 100 m Fjernvarmer eller en lavere kontinuerlig vurdering
Plads 2.000 m Luftdensiteten er omkring 80 procent af havoverfladen 20 til 25 procent mere kerneansigtsareal
Sand og støv 5 til 15 procents kapacitetstab fra finnebegroning Grov finnestigning og aftagelige indsugningsskærme

Højde straffer et containeriseret generatorsæt to gange: Motoren mister forbrændingsluftmassen, og ventilatoren bevæger mindre masse gennem den samme kerne. Overdimensionerede kølekerner findes til netop denne kombination af varme og tynd luft.

Desert High-Temperature Generator Radiators Manufacturers Ørken højtemperaturgenerator radiatorproducenter Disse radiatorer er designet til ekstrem varme og har forstørrede kerner, blæsere med høj kapacitet og specielle varmebestandige belægninger. De opretholder stabile motortemperaturer i... Se produkt →
Ved 2.000 m er lufttætheden omkring 80 procent af havoverfladen. En kølepakke, der var behagelig ved kysten, er omkring 20 procent kort i bjergene, selv ved samme temperatur.

Indbygget radiator, fjernkøler eller varmeveksler

Når ISO-kuverten ikke kan indeholde nok kerne, skal du flytte varmeafvisningen uden for beholderen i stedet for at presse mere luft gennem et jalousi.

Indbygget radiator

Laveste pris og korteste rørføring, men den forbruger beholdervolumen og afhænger helt af det frie areal. Passer bedst til 20 til 1.250 kVA enheder ved op til 40 °C omgivelsestemperatur.

Fjern radiator

Flytter varme og blæserstøj væk fra kabinettet og frigør fodaftrykket. Har brug for kanalføring, længere kølevæskeløb, ekspansionsvolumen og frostbeskyttelse.

Varmeveksler

Dumper kølevæskevarme i en sekundær vand- eller havvandskreds uden blæserstrøm. Tilføjer et andet kredsløb, kvalitetskontrol af råvand og tilsmudsning.

Retningslinjer for fjernkølerrør er enkle at angive og nemme at bryde: Hold kølevæskehastigheden mellem 1,5 og 2,5 m pr. sekund, tillad statisk trykhøjde og ekspansion, og udluft det højeste punkt, så luftlåsene ikke kan stoppe cirkulationen.

Remote Type Generator Radiators Manufacturers Producenter af fjernvarmegeneratorer Fjern radiators are designed to be installed away from the generator set, connected via coolant piping, to allow flexible installation in constrained or acoustically ... Se produkt →
En fjernvarmer er ikke en større radiator. Det er den samme varmeafvisning flyttet til et sted, hvor luftvejen ikke bekæmper en containervæg.

Angivelse af en erstatningskøler til en containeriseret flåde

En udskiftningsradiator er kun udskiftelig, når syv datapunkter matcher, og fysisk pasform er blot et af dem.

  • Kernedimensioner: bredde, højde og dybde målt på enheden, ikke taget fra en katalogside
  • Kernekonstruktion: rækker, rørtype, finnestigning i finner pr. tomme og rør-og-finne- eller plade-og-finne-design
  • Varmeafvisning ved angivet kølevæskeflow og temperaturforskel
  • Kølevæsketilslutningsdiameter, position og gevindtype
  • Ventilatordiameter, bladantal, stigningsvinkel og drivforhold
  • Montering af flangehulmønster og vibrationsisoleringspunkter
  • Overfladebelægningsspecifikation for stedets miljø

Belægning og kølevæske bærer levetiden. Kyst- og offshorecontainere kræver generelt et C5-M-kvalitetssystem, der er valideret til 1.000 timers saltspraytest, mens kølevæske bør holde sig inden for en 40 til 60 procent glykolblanding med inhibitorniveauer kontrolleret hver 500. driftstime. Jiangsu Weichuang radiator Manufacturing Co., Ltd., handler som Weichuang Radiator , bygger generatorradiatorer til OEM-linjer, slutbrugere og udskiftningsprojekter på tværs af alle disse monterings- og belægningsformater.

En krydsreference radiator, der passer, er ikke det samme som en radiator, der køler. Bed om varmeafvisningsdata på stedets omgivelser, før du accepterer boltmønsteret.

Ofte stillede spørgsmål

Tre spørgsmål dækker de fleste tvister om køleanlæg i containere: luftstrøm, omgivende klassificering og udskiftningskompatibilitet.

Hvor meget luftstrøm har et 1 MVA containeriseret generatorsæt brug for?

Planlæg omkring 1.200 til 1.800 kubikmeter i minuttet gennem kernen ved nominel belastning, baseret på en lufttemperaturstigning på 20 til 25 °C over radiatoren. Total begrænsning gennem kabinettet bør forblive under omkring 125 Pa, så blæseren faktisk kan levere dette tal.

Kan et containeriseret generatorsæt køre ved 50 °C omgivelsestemperatur?

Kun hvis det var specificeret til det. Et sæt designet til 40 °C har normalt brug for 10 til 25 procent mere kernefladeareal, en højere statisk blæser eller en ekstern radiator for at holde fuld belastning ved 50 °C, og mange byggeri falder også den kontinuerlige vurdering med 10 til 15 procent.

Kan en ikke-OEM-radiator erstatte en containeriseret genset-radiator?

Ja, når kernemål, varmeafvisning ved en angivet temperaturforskel, blæserkurve, tilslutninger og monteringsmønster alle stemmer overens. Insister på varmeafvisningsdata på stedets omgivelser, fordi dimensionsoverholdelse alene ikke garanterer køleydelse.

Containeriserede generatorer sælges på kVA og bedømmes på køling. De enheder, der forbliver online gennem en eftermiddag på 45 °C og en støvet sæson, er dem, hvis kølepakke var dimensioneret til varmeafvisning under stedets forhold, med en luftvej, der blev målt i stedet for antaget.

Størrelse til den varmeste dag, den højeste højde og det mest beskidte jalousi, sættet nogensinde vil se. Alt efter det er vedligeholdelse.